Domovská stránka » S.r.o alebo živnosť?
S.r.o alebo živnosť?

S.r.o alebo živnosť?

Základom zdarného podnikania by malo byť predovšetkým to, aby ste zvolili správny spôsob podnikateľskej činnosti. Vo všeobecnosti sa však ľudia najčastejšie rozhodujú medzi založením spoločnosti s ručením obmedzeným alebo práve založením živnosti. V tomto článku sa pozrieme na základné rozdiely, ktoré môžu pomôcť podporiť alebo vyvrátiť váš názor a tak sa rozhodnúť pre biznis, ktorý vám bude vynášať.

S.r.o

S.r.o alebo spoločnosť s ručením obmedzeným alebo eseročka predstavuje v skratke obchodnú spoločnosť, ktorá slúži na vykonávanie podnikateľskej činnosti. Subjekt vystupuje ako právnická osoba a disponuje vlastným obchodným menom. Založenie s.r.o  je rovnako reálne pre jednotlivca ako aj pre skupinu. Každá takáto spoločnosť sa musí zapísať do obchodného registra a jej vzniku predchádza množstvo legálnych úkonov.

grafy

Živnosť

Živnosť predstavuje spôsob podnikania na základe udeleného oprávnenia, ktoré sa nazýva živnostenské oprávnenie. Jedno takéto oprávnenie je relevantné aj pre viacero živností. Existujú rôzne druhy živností, pričom najčastejšou formou sú voľné živnosti, pretože na ich získanie nie je potrebné žiadne náležité vzdelanie ani prax. Okrem voľných živností však existujú aj remeselné živnosti a viazané živnosti, ktoré však predstavujú špecifické oprávnenia vydané na základe odborných znalostí v podobe vzdelania, praxe alebo dokladu o odbornej spôsobilosti. Založenie živnosti je opäť možné prenechať na odborníkov, ktorý vyriešia všetky náležitosti za vás aj za bezkonkurenčné ceny.

Porovnanie s.r.o verzus živnosť

šéf

Zriadenie živnosti je čo sa týka formálnej stránky veci omnoho jednoduchšie ako založenie s.r.o. Medzi základné podmienky patrí vek nad 18 rokov a čistý register – zároveň v prípade voľnej živnosti môže podnikateľ začať s výkonom okamžite. Voľná živnosť stojí 5€ a živnostník môže naraz mať niekoľko živností. Dajú sa zriadiť rovnako prostredníctvom internetu ako aj na okresnom úrade- konkrétne na odbore živnostenského podnikania. V prípade živnosti však majiteľ ručí za podnikateľskú činnosť celým svojim majetkom.

Pri zakladaní eseročky je proces finančne aj časovo omnoho náročnejší. Zápis do obchodného registra vás vyjde na 300€, pričom pri online zápise je táto cena o polovicu nižšia.  Zakladanie takejto obchodnej spoločnosti môže byť však omnoho rýchlejšie pokiaľ si na to najmete spoločnosť, ktorá takéto úkony urobí za vás a za lacno. Výhodou je však predovšetkým, že v takejto spoločnosti ručíte len výškou nesplateného vkladu zapísaného do obchodného registra.

Ohodnoťte článok!
[Celkovo: 0 Priemerne: 0]

Pridaj komentár

tipli